Parkiet czy panele? Co wybrać?

Co wybrać, aby nie przepłacić i być zadowolonym przez wiele lat.

Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Przygotowując się do remontu lub wykończenia domu stajemy przed dylematem, jaki materiał na podłogi wybrać. O ile meble, czy dekoracje stosunkowo łatwo zmienić, o tyle podłogi kładziemy przeważnie na lata, więc wybór odpowiedniego materiału jest bardzo ważny. Ten wybór w dużej mierze będzie miał wpływ na to, czy po latach nasze mieszkanie nadal będzie nas cieszyło. Dlatego warto dobrze go przemyśleć i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

parkiet czy panele w 5parkiet

5 powodów dlaczego warto wybrać panele.

  1. Koszty.

Nie da się ukryć, że panele to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. W marketach budowlanych laminaty możesz kupić już za kilkanaście zł za metr kwadratowy. Przeważnie wraz z niską ceną w parze idzie również niska jakość, ale w przypadku, gdy budżet nie pozwala na nic więcej panele (obok wykładziny) stają się najprostszym rozwiązaniem.

  1. Szybkość i łatwość układania.

Do ułożenia paneli nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, czy fachowej wiedzy. Z tym zadaniem poradzi sobie większość domowych majsterkowiczów. Nawet gdy zdecydujesz się na zlecenie tej usługi firmie zewnętrznej to koszt także będzie niższy niż w przypadku układania parkietu.

  1. Łatwość zmiany.

Gdy po jakimś czasie panele się zniszczą lub zwyczajnie znudzą ich demontaż jest szybki i prosty. W ciągu kilku godzin jesteś w stanie wymienić stare panele na nowe.

  1. Łatwość pielęgnacji.

Do pielęgnacji paneli wystarczy szmatka lub dobrze wyciśnięty specjalny mop oraz zwykły, tani płyn do podłóg dostępny w każdym markecie.

  1. Możliwość wymiany uszkodzonych elementów.

Dzięki temu, że panele nie są przyklejane do podłoża w przypadku uszkodzenia jednego z nich istnieje możliwość wymiany tego elementu na zapasowy. Co prawda wymaga to pewnych umiejętności i w przypadku starszych paneli zachodzi groźba, że uzupełniony element będzie miał inny odcień, ale warto pamiętać, że mamy taką możliwość.

5 powodów, dla których warto wybrać parkiet.

  1. Piękno klasyki.

Panele to wytwór XX wieku, natomiast parkiety, czy szerzej patrząc podłogi drewniane służą nam do dekorowania domostw od wieków. Nie są wytworem mody, czy komercyjnej pogoni za niskimi cenami. Możesz być pewny, że położony dziś parkiet będzie równie modny zarówno za rok, jak i za lat kilkanaście. Moda na drewniane podłogi nigdy nie przeminie.

  1. Trwałość.

Bez trudu możemy odnaleźć nawet kilkusetletnie parkiety, które nadal wyglądają rewelacyjnie. Oczywiście wiąże się to z odpowiednią pielęgnacją oraz ich odnawianiem, cyklinowaniem i lakierowaniem, ale nie jest to aż tak trudne i kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Tak starych paneli z pewnością nigdzie nie znajdziemy. Nie tylko dlatego, że nie są produkowane tak długo, po prostu ich „żywotność” jest znacznie krótsza i nie można ich odnowić.

  1. Cisza.

Panele laminowane, zarówno te tańsze, jak i te droższe są głośne w użytkowaniu. Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy starszych bloków, którzy słyszą kroki sąsiadów z góry, chodzących po swoich panelach. Wiedzą o tym także wszyscy posiadacze psów, które głośno stukają pazurami o panele. Jest to charakterystyczny dźwięk, którego nie znają posiadacze podłóg drewnianych. Oni cieszą się cichą podłogą, po której przyjemnie się stąpa.

  1. Temperatura.

Drewno jest cieplejsze od laminatu. Nie chodzi tu tylko o wrażenie estetycznej przytulności drewna. Gdy zimą staniesz gołą stopą na parkiecie, a następnie przejdziesz na panele natychmiast poczujesz różnicę w temperaturze. Drewno gromadzi ciepło i je oddaje, natomiast panele pozostają zimne. Oczywiście nie dotyczy to mieszkań z ogrzewaniem podłogowym.

  1. Naturalność i ekologia.

Panele laminowane zawitały do Polski wraz ze zmianami ustrojowymi. Kojarzyły nam się z czymś nowym i lepszym, a dodatkowo tańszym, niż tradycyjne podłogi. Z biegiem lat coraz więcej osób dostrzega jednak, że cena to nie wszystko. Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej częściej zwracamy uwagę na to skąd pochodzą materiały, które otaczają nas każdego dnia. Zastanawiamy się w jaki sposób powstały i przede wszystkim czy na pewno są zdrowe oraz bezpieczne dla naszych najbliższych. Drewno jest materiałem ekologicznym, naturalnym, nie powstaje w fabrykach. Panele otrzymujesz już gotowe, w przypadku podłóg drewnianych masz możliwość samodzielnie wybrać czym je wykończysz. Czy zdecydujesz się na olejowanie, czy np. na lakier ekologiczny? W przypadku laminatów nie mamy takiej możliwości, często nie mamy nawet wiedzy czym panele zostały pokryte przez producenta.

Decyzja o wyborze podłogi, czyli cena to nie wszystko.

cena-cyklinowania250lOstateczną decyzję o wyborze rodzaju podłogi każdy z nas musi podjąć sam. Jeśli zależy Ci tylko i wyłącznie na jak najniższej cenie to panele będą odpowiednim wyborem. Oczywiście musisz się wtedy pogodzić z ich wadami, takimi jak: głośność, czy nietrwałość. Decydując się na parkiet stawiasz na ekologię, tradycję i piękno. Masz też pewność, że moda na drewno nigdy nie przeminie. Wybór podłogi drewnianej będzie zapewne droższy niż panele laminowane, jednak będzie to wybór na lata. Poza tym wokół cen parkietów, ich układania i cyklinowania narosło wiele mitów. Najlepiej samemu się przekonać, że wcale nie są to aż tak wysokie koszty, zwłaszcza jeśli porównamy je z całościowymi kosztami wykończenia domu czy mieszkania.

A może drogie panele laminowane za 100 czy 200zł za m2?

Na rynku oprócz tanich paneli laminowanych zaczęły pojawiać się ich droższe odpowiedniki, których producenci próbują uzyskać efekt ekskluzywności. Przy ich produkcji stosują nowsze technologie i podnoszą ceny tak wysoko, że nieraz przewyższają one koszty zakupu i ułożenia podłogi drewnianej. Niestety mimo wysokiej ceny i zapewnień producentów w dalszym ciągu nie udało się przezwyciężyć większości wad paneli laminowanych.

Werdykt 5parkiet.

Jeśli musisz pilnować budżetu bardziej niż estetyki i wygody domu, to panele będą dla Ciebie dobrym wyborem. Jeśli jednak ważny jest dla Ciebie komfort, piękno i trwałość to zapraszamy do kontaktu z 5parkiet. Pomożemy Ci wybrać idealną podłogę drewnianą, dokładnie dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet

[yuzo_related]