Szpachlowanie parkietu – podłogi drewnianej

szpachlowanie parkietu drewnianego 5parkietSzpachlowanie parkietu drewnianego

Jak już wiemy z poprzedniego artykułu prawidłowo przeprowadzone cyklinowanie parkietu składa się z trzech etapów:

Etap I – szlif zgrubny

Etap II – szlif wyrównawczy

Etap III – szlif wykończeniowy

Między etapem drugim, a trzecim ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wygładzoną powierzchnię pod kątem pojawienia się małych szczelin lub rys. Gdy zlokalizujemy takie miejsca należy wstrzymać się z wykonaniem szlifu wykończeniowego i najpierw zaszpachlować ubytki.

Szpachlowanie jest ważne z dwóch powodów:

  • poprawia wygląd podłogi, a przecież głównie dla walorów estetycznych odnawiamy parkiet;
  • zapobiega zbieraniu się lakieru w ubytkach, co mogłoby doprowadzić do sklejania kantów;

Środki do szpachlowania parkietu.

W 5parkiet do szpachlowania rekomendujemy dwa środki:

– Domalux Professional Szpachla Aqua (do lakierów wodnych)

– Capon Szpachla (do lakierów rozpuszczalnikowych)

Są to środki, które sami stosujemy i wybraliśmy je bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu. Dzięki ich zastosowaniu możemy uzupełnić szczeliny szerokie nawet na 2 milimetry, a także wszelkie mniejsze ubytki, rysy i uszkodzenia drewna.

szpachlowanie podłogi 5parkietSposób przygotowania szpachli  i jej aplikacja

Zanim przystąpimy do nakładania wypełniacza musimy przygotować do tego zarówno podłogę drewnianą, jak i sam preparat, który zamierzamy użyć.

Etap 1 – Przygotowanie podłoża

Wypełniacz nakładamy tylko na podłogę, która została uprzednio wycyklinowana do surowego drewna. Na podłożu nie mogą znajdować się pozostałości po starych warstwach lakieru, czy ślady tłuszczu, wosku lub innych tym podobnych środków. Drewno musi być wyrównane i suche. Dla pewności przed przystąpieniem do właściwego szpachlowania odkurzamy jeszcze raz całą podłogę.

Etap 2 – Szpachlowanie

Niezależnie od tego jakiego rodzaju wypełniacz wybraliśmy, przed rozpoczęciem finalnego etapu należy go wymieszać z drewnianym pyłem, który pozostał po ostatnim szlifowaniu. W tym momencie niezwykle istotne jest doświadczenie osoby wykonującej szpachlowanie ponieważ powodzenie całego procesu zależy od konsystencji uzyskanej masy. Jeśli będzie ona zbyt rzadka to będzie wyciekała, a jeśli przygotujemy masę zbyt gęstą to może nastąpić jej wykruszanie.

Gdy już mamy masę plastyczną o odpowiedniej konsystencji i kolorze drewna rozprowadzamy ją po podłodze. Do tego celu wykorzystujemy szpachlę parkieciarską. Wypełniacz rozprowadzamy dokładnie po całej powierzchni. Im większe szczeliny wypełniamy tym więcej razy należy czynność powtórzyć. Przy naprawdę dużych szczelinach mogą być potrzebne nawet trzy aplikacje. Zwykle wystarczają jednak dwie.

Po zakończeniu szpachlowania czekamy na całkowite wyschnięcie masy. Średnio w przypadku szczelin do 1mm trwa to od 20 do 30 minut.  Po tym czasie przystępujemy do kolejnego szlifowania, którego zadaniem jest usunięcie nadmiaru szpachli. Na tym etapie wykorzystujemy drobnoziarnisty papier ścierny. Niestaranne wykonanie tego szlifowania może zakończyć się tym, że po polakierowaniu podłogi pojawią się przebarwienia.

Po precyzyjnym wyszlifowaniu podłogi ponownie dokładnie ją odpylamy i możemy przystąpić do lakierowania, które szerzej opisaliśmy w tym artykule.

Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet

[yuzo_related]