RODZAJE PARKIETÓW

Rodzaje parkietów drewnianych

Parkiety dzielimy na dwa rodzaje, ze względu na budowę elementów składowych całej kompozycji. Wyróżniamy parkiety jednowarstwowe, czyli lite oraz wielowarstwowe, znane również pod nazwą parkietów gotowych. Parkiet jednowarstwowy składa się z jednego, litego elementu drewna. Jego najbardziej popularne rodzaje to: parkiet klepkowy, mozaikowy, przemysłowy oraz lamparkiet. Parkiet wielowarstwowy dzielimy natomiast na: parkiet taflowy oraz gotowy.

Rodzaje parkietów - klepki
Rodzaje parkietów - wielowarstwowe i jednowarstwowe
Rodzaje parkietów - lite i gotowe

Rodzaje parkietów – charakterystyka:

Parkiet klepkowy to rodzaj parkietu składającego się z tzw. klepek, czyli małych deszczułek. Posiadają one specjalnie wyprofilowane boki: pióra i wpusty, które służą do ich łączenia. Najczęściej mają grubość 22 mm, przez co nadają się do wielokrotnego odnawiania. Można je układać na każdym podłożu.

Parkiet mozaikowy składa się z elementów drewnianych połączonych w tafle dzięki przyklejeniu ich do płyty lub siatki. Zwykle mają grubość 10 lub 14 mm. W przypadku tego rodzaju parkietu, można wstawiać elementy z różnych gatunków drewna tworząc z nich ozdobne kompozycje.

Lamparkiet, inaczej parkiet lamelowy, złożony jest z lamelek czyli deszczułek wykonanych z litego drewna nie posiadających pióra i wpustu. Lamelki mają najczęściej grubość 10 lub 14 mm.

Parkiet przemysłowy  złożony jest z wąskich elementów o szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ich ułożeniu. Dzięki temu parkiet ma układ uporządkowany. Cechuje się dużą trwałością i wytrzymałością.

Parkiet gotowy to parkiet, który w momencie zakupu jest już wykończony, lakierowany lub olejowany. Składa się z najczęściej trzech warstw, z których warstwa użytkowa jest wykonana z najlepszego gatunku drewna.

Parkiet taflowy to rodzaj parkietu składającego się z tafli, czyli deszczułek z różnego rodzaju drewna, ułożonych w określony wzór. Tafle kładzione są koło siebie, tworząc określony, powtarzający się wzór. 

Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet

Bezpłatna wycena

    Imię i nazwisko

    Adres email

    Treść wiadomości

    Zgoda RODO