ELEGANCKA PODŁOGA DREWNIANA

Elegancka drewniana podłoga

Drewniana dębowa podłoga jest wyjątkową ozdobą każdego domu. Z jednej strony nadaje pomieszczeniom elegancję i szyk, z drugiej charakteryzuje się dużą twardością i łatwością użytkowania. Niezmiennie od lat najpopularniejszym sposobem wykańczania posadzki jest pokrywanie lakierem.  Lakiery poliuretanowe są najbardziej trwałymi preparatami lakierniczymi. Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nadają drewnu żywszy i cieplejszy kolor.

Inwestycja z zastosowaniem Domalux Classic Silver

Technologia lakierownia: uwidoczniająca strukturę drewna

Zastosowane produkty:

Czynność Produkt Ilość Narzędzie
Szpachlowanie Domalux Capon Szpachla 1 warstwa Szpachla parkieciarska
Lakier podkładowy Domalux Capon Extra 2 warstwy Szpachla parkieciarska
Lakier nawierzchniowy Domalux Classic Silver połysk 2 warstwy Wałek velours / Szpachla parkieciarska
Domalux Classic Silver półmat 1 warstwa Wałek z dystansami

Technologia wykonania:
Podłoże:
Parter deska dębowa – wzór okrętowy
I i II Piętro parkiet dębowy – wzór jodełka

Ułożenie posadzki:
Po ułożeniu posadzek zgodnie ze sztuką parkieciarską, nastąpiła 3 tygodniowa przerwa przeznaczona na dostosowanie się drewnianej podłogi do prawidłowej docelowej wilgotności w pomieszczeniu.

Szlifowanie:
Parkiet został przeszlifowany z zachowaniem właściwej kolejności papierami ściernymi o granulacj 40, 60, 100 szlifierką taśmową HUMMEL i polerką Trio.
Pył z ostatniego szlifowania został zebrany do szpachlowania. Trudno dostępne miejsca: przy ścianach i w kątach oraz łączenia między parkietem a ceramiką, przeszlifowane zostały za pomocą krawędziarki kątowej Flip.

Szpachlowanie:
Do szpachlowania zastosowano Domalux Capon Szpachla, który uszczelnia podłogę i zabezpiecza przed wpływaniem lakieru w szczeliny. Domalux Capon Szpachla po zmieszaniu z pyłem drzewnym tworzy masę, którą należy rozprowadzić po całej powierzchni przy użyciu szpachli parkieciarskiej.
Po wyschnięciu szpachli ok. 3 godziny, powierzchnię przeszlifowano drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji 100 w celu usunięcia nadmiaru kitu.

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowania:
Ważną czynnością jest też zabezpieczenie pomieszczenia przed przeciągami (ruchem powietrza). Można to ograniczyć poprzez oklejenie wejść folią. Podczas prowadzenia prac lakierniczych trzeba też  pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Temperatura natomiast powinna wynosić od 15°C do 25°C. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o końcowym efekcie lakierowania jest dobór właściwego rodzaju lakieru i narzędzi, przygotowanie pomieszczenia oraz staranne przeprowadzenie prac lakierniczych.

Lakierowanie:
Po usunięciu nadmiaru szpachli poprzez szlifowanie papierem o granulacji 100 powierzchnia została odpylona poprzez odkurzanie i zamiatanie.
Następnie naniesiono lakier podkładowy Domalux Capon Extra za pomocą szpachli parkieciarskiej z marki Dekoral Gold, dwa razy na krzyż, co związało luźne cząstki drewna oraz zabezpieczyło powierzchnię przed ciemnieniem, a dodatkowo usunęło wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni. Po wyschnięciu podkładu ok. 4 godziny na powierzchnię została naniesiona pierwsza warstwa lakieru Domalux Classic Silver w wersji połysk.
Po 12 godzinach powierzchnia została zmatowiona siatką o granulacji 120 a następnie dokładnie oczyszczona poprzez odkurzanie i zamiatanie, zmycie, a przed lakierowaniem warstwy finalnej dodatkowo zastosowano ściereczki antystatyczne. W celu uzyskania maksymalnej czystości dodatkowo zastosowano jedna warstwę lakieru nałożonego przy pomocy szpachli parkieciarskiej. Na tak przygotowaną powierzchnię naniesiono Domalux Classic Silver półmat w ilości 200 ml na m2

Posadzka pomalowana lakierem Domalux Classic Silver może być eksploatowana po upływie 3 dni, przy czym pełną wytrzymałość mechaniczną powłoka uzyskuje po 10 dniach.

Zastosowana technologia „podwójnego wałka” (jednorazowy nakład – 200 ml/m2), pozwoliła na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego z uwidocznionym rysunkiem słojów drewna zgodnie z oczekiwaniem klienta, co do naturalnego wyglądu podłogi. Międzywarstwowe nakładanie lakieru blachą parkieciarską zdecydowanie podniosło jakośc wykonanej pracy poprzez minimalizację zanieczyszczeń.

Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet