GATUNKI DREWNA

Wybór parkietu a gatunek drewna

Bardzo istotną kwestią w doborze parkietu jest rodzaj drewna z jakiego się go wykonuje, a szczególnie jego twardość. Dostępne na polskim rynku gatunki drewna różnią się między sobą właściwościami, strukturą i kolorem. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze rodzaje tego materiału, używane zarówno do produkcji litych parkietów, jak i gotowych podłóg. W przypadku wątpliwości co do wyboru gatunku drewna specjaliści z 5parkiet zawsze chętnie doradzą Państwu optymalne rozwiązanie. Aby otrzymać bezpłatną wycenę oraz poradę w kwestii doboru najlepszego materiału wystarczy skorzystać z formularza po prawej stronie.
Niektóre gatunki drewna dostępne w 5parkiet

Bezpłatna wycena

  Imię i nazwisko

  Adres email

  Treść wiadomości

  Zgoda RODO

  Sosna –  to najpopularniejsze w Polsce drewno iglaste. Cechuje się ono przede wszystkim sprężystością oraz dobrą wytrzymałością mechaniczną. Jest jasne oraz posiada słoje koloru brązowo-pomarańczowego. W drewnie sosny występuje nieregularny przebieg włókien, tworząc tym samym piękne, stworzone przez naturę kształty.

  Olcha – drewno drzewa liściastego o dosyć regularnym jasnobrązowym, prawie pomarańczowym kolorze. Jest to drewno miękkie i dosyć kruche, posiada w swej strukturze liczne włókna o zabarwieniu ciemniejszym niż kolor drewna. Są one dosyć krótkie i ułożone prosto.

  Brzoza – drewno z drzewa liściastego o jasnej barwie, posiadające dosyć duży połysk. Cechuje się ono miękkością oraz bardzo małą łupliwością. Jego struktura jest jednolita, a włókna prawie niezauważalne.

  Klon – twarde, trwałe oraz elastyczne drewno z drzewa liściastego. Ma ono jasną barwę, a także wyraźnie odznaczające się włókna. Są one nieznacznie ciemniejsze od drewna oraz ułożone nieregularnie.

  Orzech – drewno z drzewa liściastego o ciemnej barwie. Cechuje się podatnością na obróbkę oraz przede wszystkim matowością. Charakterystyczny jest dla niego falisty przebieg włókien, które tworzą ciemne kształty.

  Irocco – inaczej iroko, to pochodzący z Afryki egzotyczny rodzaj drewna z drzewa Irocco. Jest on bardzo trwały, posiada miodowo-złocisty kolor, który na stałe zmienia się pod wpływem światła.

  Czeremcha – drewno średnio twarde i średnio ciężkie, mocne i o równomiernej gęstości. Cechuje się niedużą trwałością. Jest ono dosyć jednolite, posiada jednak lekko zarysowane słoje.

  Dąb – drewno liściaste, twarde i ciężkie. Jego barwa zależy od obróbki, jednak można go poznać po bogatych i blisko osadzonych słojach, tworzących charakterystyczne kształty. Jest to popularne drewno, spotykane często w ekskluzywnych wnętrzach.

  Buk –  twarde i ciężkie drewno liściaste. Jego barwa jest dosyć jednolita, od żółto-czerwonawej do czerwonawo-brunatnej. Włókna są nieznacznie jaśniejsze niż barwa drewna.

  Amerykański czerwony dąb – to drewno liściaste pochodzące z Ameryki Północnej. Twarde i ciężkie, posiada średnią wytrzymałość i sprężystość. Posiada bardzo grube włókna w kolorach od żółci do czerwieni, co sprawia że drewno w całości jest czerwono-brązowej barwy.

  Europejski czerwony dąb – to wytrzymałe, twarde i trwałe drewno liściaste o jasnej barwie.

  Jesion – twarde, ciężkie i trudno łupliwe drewno o miodowej barwie. Posiada charakterystyczne słoje, ułożone dosyć blisko i regularnie o barwie bardziej intensywnej niż pozostałe części drewna.

  Drzewo różane – to gatunek drewna egzotycznego, pozyskiwanego z drzew tropikalnych.  Bardzo twarde i bardzo odporne. Posiada łagodny rysunek słoi i jasno brązową barwę.

  Eukaliptus – to drewno liściaste pochodzące z Australii. Jest ono bardzo odporne na gnicie. Posiada jasną barwę i jednolitą budowę.

  Twardy klon – ciężki, mocny i twardy gatunek drewna liściastego, pochodzącego z Ameryki Północnej.  Posiada on delikatną budowę oraz bardzo jasną barwę, co sprawia, że drewno to jest jednolite.

  Merbau – to egzotyczne, ciemnobrązowe drewno charakteryzujące się naturalną odpornością na działanie grzybów i owadów. Posiada ono oryginalny wygląd dzięki charakterystycznym żółtym pasom w strukturze drewna.

  Mutenye inaczej Orzech Afrykański, to egzotyczny gatunek drewna. Posiada ono ciemnobrązową barwę oraz wyraźny, ciemny rysunek słoi.

  Sukupira – gatunek egzotyczny pochodzący z Ameryki Południowej. Jego kolor może różnic się w zależności od gatunku: od brązowego, przez czerwony aż po ciemno-kawowy. Posiada on bogate usłojenie, a kolor z czasem staje się niej intensywny.

  Jatoba – to rodzaj drewna egzotycznego, pochodzącego z Ameryki Południowej. Jest ono bardzo twarde, a drewno przyjmuje kolor od jasno brązowego po wiśniowy.

  Niektóre gatunki drewna dostępne w 5parkiet

  Gatunki drewna – tabela twardości

  Poniżej przedstawiamy Państwu tabelę która ukazuję *Współczynnik Brinella. Podaje on średnią twardość drewna, gdyż materiał ten ma budowę anizotropową (zmienną w zależności od kierunku przekroju). Pomiar twardości odbywa się przy zastosowaniu metalowej kulki o średnicy 10 mm, która jest wciskana w parkiet z określoną siłą i przez określony czas. Następnie mierzy się głębokość powstałego wgniecenia i oblicza współczynnik Brinella. Im drewno jest twardsze, tym współczynnik Brinella jest wyższy. Tabela twardości drewna:

  Gatunek drewna*Współczynnik Brinella
  Sosna1,6
  Olcha2,1
  Brzoza2,6
  Klon3,0
  Orzech3,4
  Irocco3,5
  Czeremcha3,6
  Dąb3,7
  Buk3,8
  Amerykański czerwony dąb3,8
  Europejski czerwony dąb3,8
  Jesion4,0
  Drzewo różane4,4
  Eukaliptus4,7
  Twardy klon4,8
  Merbau4,9
  Mutenye5,0
  Sukupira5,6
  Jatoba7,0

  Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

  W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet