Lakierowanie parkietu – podłogi drewnianej.

Lakierowanie - 5parkiet przy pracyLakierowanie parkietu

Lakierowanie to od lat najpopularniejszy sposób na wykończenie drewnianej podłogi. Zabezpiecza ono powierzchnię posadzki przed uszkodzeniami chemicznymi, czy mechanicznymi. Dodatkowo także (a może: przede wszystkim) lakierowanie podłogi drewnianej nadaje jej wyjątkowego, eleganckiego wyglądu.

Najistotniejsze czynniki wpływające na jakość lakierowania:

  • dobór odpowiednich narzędzi i lakieru;
  • przygotowanie pomieszczenia;
  • staranne wykonanie samego lakierowania.

Wodorozcieńczalne lakiery poliuretanowe

W 5parkiet od lat współpracujemy z firmą Domalux, ze względu na wysoką jakość ich produktów, w tym lakierów wodorozcieńczalnych z serii Domalux Porfessional, które zostały stworzone do wykorzystania w pomieszczeniach różnym natężeniu eksploatacyjnym.

Z tej serii produktów pochodzą m.in. lakiery: Poliuretan Aqua 1S i Poliuretan Aqua 2S. Oznaczenia cyfrowe w ich nazwie oznaczają do zastosowania w jakich miejscach są przeznaczone oraz ilość składników. Aqua 1S to lakier jednoskładnikowy, przeznaczony do miejsc eksploatowanych średnio-intensywnie. Im wyższa numeracja, tym większa wytrzymałość. Aqua 2S zaś to lakier dwuskładnikowy, który możemy zastosować nawet w obiektach użyteczności publicznych, czy w innych miejscach o dużym natężeniu ruchu i intensywnej eksploatacji

Oba te lakiery mają cechę wspólną: zanim zaczniemy ich aplikowanie należy wcześniej zagruntować parkiet lakierem podkładowym. Tak samo należy postąpić w przypadku chęci zastosowania lakierów rozpuszczalnikowych.

Przygotowanie pomieszczenia i podłogi do lakierowania

Gdy wybierzemy już rodzaj lakieru jakiego chcemy użyć kolejnym, niezwykle istotnym krokiem jest przygotowanie do lakierowania. Przygotowujemy nie tylko samą powierzchnię drewnianą, ale całe pomieszczenie. Drewniana podłoga musi zostać wcześniej przeszlifowana, a wszelki ubytki powinny być zaszpachlowane. Cała powierzchnia musi być czysta i sucha. Następnie przystępujemy do odpylenia pomieszczenia, czyli odkurzamy i zamiatamy. Przed położeniem ostatniej warstwy lakieru myjemy podłogę i przecieramy ją środkami antystatycznymi (np. ściereczkami).

Odpowiednie przygotowanie jest niezwykle ważnym etapem pracy. Błędów i zaniedbań popełnionych w tym momencie nie da się usunąć, czy zamaskować nawet nakładając kilka warstw lakieru. Jeśli na skutek niedokładnego oczyszczenia powierzchni powstaną grudki, to będą one z całą pewnością widoczne na finalnej powłoce lakieru i zniweczą efekt naszej pracy.

Nawet dobrze przygotowane do lakierowania pomieszczenie może zostać zanieczyszczone już w trakcie nakładania kolejnych warstw. Żeby temu zapobiec należy chronić miejsce pracy przed przeciągami, np. poprzez oklejenie wejść folią. Dzięki temu do wnętrza nie przedostanie się pył, czy drobiny kurzu, które mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia lakieru.

Gdy mamy już odpowiednio przygotowane i zabezpieczone pomieszczenie musimy pamiętać jeszcze o odpowiednich warunkach temperaturowo-wilgotnościowych. Optymalne parametry do prowadzenia prac lakierniczych to:

– wilgotność: 40% – 60%

– temperatura: 15°C do 25°C

Przygotowanie narzędzi

Zastosowanie nawet najlepszej klasy lakieru może zostać zniweczone, jeśli do jego aplikacji wykorzystane zostaną niewłaściwe lub źle przygotowane do pracy narzędzia. W przypadku linii lakierów Domalux Professional możemy do ich aplikacji skorzystać ze szpachli parkieciarskiej, pędzli i wałków. Ważne jest aby narzędzia były naprawdę dobrej jakości. Niezależnie od tego jakiego producenta pędzli czy wałków wybierzemy konieczne jest sprawdzenie czy narzędzia nie zostawiają śladów i nie gubią włosia lub włókien.

Nawet w przypadku nowych narzędzi niezbędne jest ich umycie pod bieżącą wodą i przeczesanie w celu usunięcia luźnego runa, a następnie dokładne wysuszenie (wałek także odwirowujemy).

Jeśli chcemy finalną warstwę lakieru nałożyć tym samym wałkiem, co wcześniejszą to musi on być odwirowany i przechowywany w rozpuszczalniku takim, jaki jest zalecany do zastosowanego typu lakieru.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Przed otworzeniem pojemnika z lakierem pamiętamy, aby solidnie go wymieszać wielokrotnie silnie potrząsając. Następnie zawartość przelewamy do czystego pojemnika.

Pierwsza warstwa, jaką nakładamy na powierzchnię podłogi to podkład. Nanosimy go za pomocą wałka lub szpachli parkieciarskiej. Pamiętamy przy tym, aby stosować się do zaleceń producenta odnośnie czasu oczekiwania na wyschnięcie pierwszej warstwy. Nie należy spieszyć się z nakładaniem kolejnych warstw lakieru, których w zależności od wybranego produktu zwykle są dwie lub trzy.

Na co zwrócić uwagę podczas lakierowania, aby uzyskać najlepszy efekt?

Kluczem do sukcesu jest doświadczenie. Idealne lakierowanie podłogi to efekt wielu godzin nauki i praktyki, dlatego warto zaufać doświadczonym wykonawcom, takim jak 5parkiet. Lakierując samodzielnie należy przede wszystkim skupić się na utrzymaniu właściwego tempa pracy. Drugim zasadniczo ważnym czynnikiem jest precyzja. Warstwa lakieru na całej powierzchni pomieszczenia musi być nałożona równomiernie. Trzeci sekret każdego dobrego parkieciarza to: stałe dbanie o czystość miejsca pracy i stroju roboczego, dzięki czemu żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do lakieru.

Ostatnia warstwa lakieru.

Przed jej nałożeniem zawsze wykonujemy szlif. W przypadku półmatu wybieramy siatkę 120-150, a dla wersji połysk 180-220. Po przeszlifowaniu podłogi jeszcze raz dokładnie sprzątamy całe pomieszczenie (zamiatamy, odkurzamy) i wietrzymy je, aby na lakierowaną powierzchnie nie opadał już świeży pył. Następnie myjemy podłogę mopem na mokro i przecieramy ściereczkami antystatycznymi. Na koniec nakładamy żel i odczekujemy aż wyschnie. Po przeprowadzeniu tych wszystkich, niezwykle ważnych czynności, możemy przystąpić do nakładania ostatniej warstwy lakieru.

Lakierowanie elementów wykończeniowych.

Dla uzyskania pięknego efektu wizualnego i zabezpieczenia powierzchni możemy także polakierować wszystkie drewniane elementy wykończeniowe, np. listwy przypodłogowe.

Dbanie o podłogę drewnianą w pierwszych tygodniach po lakierowaniu.

Sposób użytkowania podłogi drewnianej w pierwszych tygodniach po lakierowaniu ma zasadnicze znaczenie dla jej wyglądu i trwałości. Ważne jest, aby w początkowym okresie po zakończeniu prac nie przykrywać podłogi dywanami, które mogą doprowadzić do powstania rys lub uszkodzeń powierzchni. Pamiętajmy także, aby stosować się do zaleceń producentów lakierów odnośnie późniejszej pielęgnacji i doboru środków do czyszczenia.

Dzięki zachowaniu tych prostych zasad nasza lakierowana podłoga drewniana będzie wyglądała pięknie przed długie lata.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się cennikiem usług 5parkiet oraz do zamówienia bezpłatnej wyceny przez formularz kontaktowy

Zlecam układanie parkietu we Wrocławiu

W ciągu 24h otrzymasz wycenę od fachowców 5parkiet

[yuzo_related]